Makaleler
Tomcat ile Connection Pool
Connection Pool nedir?
Yazdığınız programlar ile veritabanına yaptığınız her bağlantı aç / kapa işlemi veritabanı kısmında yoğun kontrollerden geçer, bir çok görevin başlamasına neden olur.
Bu işlemler aynızamanda veritabanı tarafında Garbage (çöp) birikmesine de yol açar. Bu işlemler veritabanınızın verimini düşürebilir. Çok fazla sayıda istek sonucunda response sürelerini artırabilir. Connection Pool (Bağlantı Havuzu) kullanarak belirttiğimiz sayıda bağlantıyı uygulama sunucumuzda hazır bekletebilir. Böylece gelen isteğin işlem süresi veritabanına hazır bağlantı olduğu için kısalır. Ayrıca Connection Pool'lar gelen istekleri kuyruğa sokabilirler.
Makalenin devamında Tomcat üzerinde MySQL veritabanımıza Connection Pool oluşturacağız.
Zemberek Projesi ve API kullanımı
Zemberek Turkce kelime denetleme, kelime cozumleme, kelime onerme, olusturma, Turkce karakter kullanilmadan yazilan yazilarin donusturulmesi, heceleme gibi islemleri gerceklestiren bir apidir.
Java da depolanan (Storage) veriler nerede durur
Java da depolanan (Storage) veriler nerede duruyor ?
Depo, toplam 6 alandan oluşur
A) Register
B) Stack
C) Heap
D) Statik Alan
E) RAM Bellek
F) Non-RAM Bellek


1 ) Streamed Objects
2 ) persistent Objects
JSF ve Olay Yakalayıcılar (EventListener)
kaynak:http://www.fazlamesai.net/index.php?a=article&sid=3569
Bir süredir JSF olay yakalayıcılar (event listeners) ile ilgili aklıma takılan bir soru vardı. JSF gibi tamamen sunucu taraflı olduğu idda edilen bir teknolojide olay yakalama işlemi nasıl gerçekleşiyordu? Bu durum kullanıcı tarafın da javascript kullanımı gerektirir miydi? Eğer gerektiriyorsa o zaman nerde kaldı tamamen sunucu taraflı uygulama geliştirme konsepti?

Sonuç olarak bu soruya j2ee-tr listesinde Bora Güngören'in verdiği yanıtları derleyerek kısa bir bilgi notu oluşturdum. Faydalı olması dileğiyle...