Konuyu görüntüle
IUCODERS FORUM > Programlama > PHP > PHP mi ASP mi yoksa?
Yazar
ascii


avatar
öz
Kayıt: 26.07.2006
13.08.2006-23:45 #9373
Merhaba;

birçok forum inceledim fakat php, asp yada alternatif server taraflı diller arasında ki farklar ve hangisinin daha cazip olduğu hakkında yeterli bilgi edinemedim.

Forumda bu dillere hakim olan arkadaşlar beni bilgilendirirse sevinirim.

Teşekkürler...

Windows is a misunderstood Unix.


Yazar
miracc


avatar
Houston, TX
Kayıt: 07.01.2006
14.08.2006-02:08 #9374
ascii yazdi
 
Merhaba;

birçok forum inceledim fakat php, asp yada alternatif server taraflı diller arasında ki farklar ve hangisinin daha cazip olduğu hakkında yeterli bilgi edinemedim.

Forumda bu dillere hakim olan arkadaşlar beni bilgilendirirse sevinirim.

Teşekkürler...


Bu konuyla alakali takip ettigim bir blog yazarinin goruslerini aktariyorum.
ASP tecrubem olmadigi icin PHP ile karsilastirmasini sahsen yapamayacagim ama bu yazi fikir verir sanirim.

Kaynak: manhem.org

"Bu işe ilk başladığım zamanlar Server-Side teknolojiler çok popülerdi ve öğrenmek büyük bir artıydı. Karşımda iki seçenek vardı: ASP ve PHP. Ben ince düşünüp doğru karar verdiğimi düşünerek ASP'yi seçmiştim, yanılmışım. PHP'de çok ileri düzeyde olan bir arkadaşın beni ikna çabaları sonuçsuz kalmıştı. Hız, performans, kolaylık, çoklu platform, güvenlik, esneklik gibi kriterler bir yana, benim ASP'yi seçmemdeki en büyük etken: arkasında Microsoft gibi bir devin olmasıydı. Oysaki arkadaş, saydığım her başlıkta PHP'nin daha iyi olduğunu bana somut bir şekilde ispatlıyordu.

Gelinen noktada gördüğüm şey şu ki: ASP'yi seçmemdeki en büyük neden, en büyük hataya dönüşmüş. ASP kullananlar tıpkı Windows 98 - 2000 geçişi gibi Microsoft tarafından kaderine terkedilmiş durumda. Bugün Microsoft'un .net'i var ve ASP'ye destek kaldırıldı. Tıpkı yarın "X" bir ürünün çıkıp ".net"in çöpe atılacağı gibi. Ama PHP hala PHP ve sürekli geliştirilmeye devam ediyor. Üstelik 5 sürümü ile devrim niteliğinde değişikliklere kavuşmuş ve Object-Oriented bir dil olmuş. Dünyanın her tarafında hala geliştirilmeye, anlatılmaya, hakkında kaynak üretilmeye devam ediyor.

Açık kaynak-Microsoft tartışması niyetinde değilim. Tartışanları da sevmem zaten. Ama açık kaynak savuncularından hiç duymadığım ve yeni farkına vardığım, bir açık kaynak porejesinin en büyük avantajı bence: bir firmaya bağlı olmadığı için, desteğin, geliştirilmenin durmaması. Şimdilerde PHP'ye ilişkin her yeni bir kelime öğrendiğimde kendime çok kızıyorum. Bunca zaman yanlış sularda gezmişim. Bundan sonra PHP ile ilgili burada daha çok şey konuşacağız kısmetse. Ayrıca Manhem ve Dolmakalem, yeni yaşlarında sizlere PHP ile merhaba diyececek.

PS: PHP'nin en hoşlandığım yanı ise Mac'de çalışması oldu. Yani artık hayatımda: "Mac Empire Strikes Back!"."


blog.miracc.com


Yazar
serdr


avatar
Istanbul
Kayıt: 13.07.2006
14.08.2006-11:09 #9377
Asp de bnm de fikrim yok. ama php nin basitliğine hayranım.. aspnin bukadar basit olduğunusanmıyorum.. ye göre daha hızlı diyolar. üstelik herşeyi bedava. ama şirketler nekdar tercih eder gerçekten tartışılır.

Yazar
orhan


avatar
istanbul
admin
Kayıt: 17.11.2005
14.08.2006-12:21 #9380
asp nin oyle geniş bir kütüphanesi yok dosya upload için , resim işlemi için bileşenlere ihtiyacın olur. php de bunlara gerek yok.

N/A
Del.icio.us
Digg
Facebook
Furl
Google
Blink
Simpy
Spurl
Y! MyWeb