Konuyu görüntüle
IUCODERS FORUM > Duyurular > Okul ile ilgili > Web Programlama dersi ve asp.net
Yazar
clairvoyant


avatar
Antalya
Kayıt: 05.05.2006
28.02.2008-23:54 #38978
Web programlama dersinde asp.net kullanılacağı kesin sanırım. Bunun değişmesi ya da alternatif sunulması gibi bir şey söz konusu olamaz mı acaba? Yani ms net teknolojilerine gıcık olduğumdan değil (o ayrı mesele); bir platforma böylesine bağımlı kalmak beni rahatsız ediyor açıkçası. Sistem programlama dersinde windows, vtys dersinde ms access ve ms sql server, web programlama dersinde asp.net vs... Çok şükür ki operating systems dersinde büyük olasılıkla linux göreceğiz (geçen sene öyleydi).

Diğer platformlardan bihaber şekilde elinde bilgisayar mühendisi diploması ile dolaşmak istemeyenlerdenim. Konu başlığını web programlama olarak açtım ama aslında bölümümüz ile ilgili daha genel bir konu bu. Diğer arkadaşların düşünceleri nelerdir bu konuda?

Let`s make this world a better place to live !

Yazar
cantur


avatar
Rize
admin
Kayıt: 16.01.2006
29.02.2008-00:06 #38985
Asp.net önerisini derse ben getirdiğim için hemen cevaplıyım :D

Belirli bir Firmaya bağlı kalmak cidden kötü birşey ama ASP.NET sayfalarını Dreamweaver veya başka bir editörle de yazabilirsin ASP'den farksız bir şekilde. AMA V.S. Extra konfor demek oluyor.

Neden ASP.NET : Çünkü benim en iyi bildiğim Web Programlama Teknolojisi. Başka bir şey anlatmaya kalksam benim derse pek bir katkım olmayacaktı.

Başka Teknoloji Kullanabilirmiyiz : Evet Dersin Laboratuar kısmı neticesinde bir tane dönem ödevi yapacaksınız. Bu ödevde istediğiniz teknolojiyi kullanabilirsiniz. Ama Lab derslerinde ASP.NET anlatılacak.

Bölüm MS bağımlısımı : Hayır, Önümüzdeki Dönemden itibaren VTYS dersinde de ORACLE'a geçmek için hazırlıklar yapılıyor. Birikim , Bilgi ve imkanlar kapsamında değişik piyasa tecrübesi yapabilecek ürünleri öğretmeye çalışıyoruz.

sleep

Yazar
clairvoyant


avatar
Antalya
Kayıt: 05.05.2006
29.02.2008-00:43 #38989
Dönem ödevinde teknoloji seçiminin serbest bırakılacak olması gerçekten güzel bir haber. Bölümdeki bir duyuruda yanlış görmediysem yıl sonu notuna %30 etki ediyordu bu ödev. Umarım quizler ve finalde de tek bir teknolojiye bağımlı şeylerden sorumlu olmayız. Zaten öğrenilmesi gereken asıl şey diller değil mantıktır. Hocalarımızın da sınav sorularını hazırlarken mantık doğrultusunda hareket edeceklerini umuyorum.

Let`s make this world a better place to live !

Yazar
ciscoadam


avatar

Kayıt: 02.02.2007
29.02.2008-01:32 #38991
proje ne acaba bir web sitesi yapsak yayinlanan kabul eder mi (bu ara oyle bir is aldimda :D ) hem ticaret hem okul bir arada ciksin :D

Sword is a weapon for killing the art of sword is the art of killing. No matter what fancy word you use or what titles you put to it that is the only turth...
Yazar
omergok


avatar
kenderuntanbul
Kayıt: 21.02.2007
29.02.2008-04:36 #38993
bugün Zeynep hocayla bu konuyu konuştum, lab derslerinde asp.net göreceğiz fakat sınavlar ve proje platform bağımsız olacakmış. ama ek olarak da Zeynep hoca bilindik dillerin kullanılmasını istediğini söyledi.

oracle'a geçişi keşke bu sene görseydik ama yine de bölüm için bence büyük bir gelişme.Yazar
kerem


avatar
Tekirdağ Çorlu
Kayıt: 01.01.2006
29.02.2008-09:37 #38999
Ben web programlama dersi aldigimda hic bir sey ogrenemedim. Cunku bilen hic kimse yoktu.
Hep kendi cabalarimiz ile bir seyler yapmaya calistik.

Tek bir teknoloji olmasi tabiki hos degil fakat hocaniz hic olmazsa uzman
oldugu bir konuda sizlere destek oluyor ve projelerde de herhangi bir dayatma
yapmıyor.

Web programlama nin mantigini request, response, session gibi olaylari
kavrarsaniz diger tekonolojilere gecmek fazla zor olmaz.

Bence halinize sukretmelisiniz.


Yazar
clairvoyant


avatar
Antalya
Kayıt: 05.05.2006
29.02.2008-14:59 #39015
omergok yazdi
 
bugün Zeynep hocayla bu konuyu konuştum, lab derslerinde asp.net göreceğiz fakat sınavlar ve proje platform bağımsız olacakmış. ama ek olarak da Zeynep hoca bilindik dillerin kullanılmasını istediğini söyledi.

Beklediğim haber buydu, teşekkürler.
Bilinmedik bir dil bilen var mı? Smalltalk, Ruby, Phyton vs gibi fazla popüler olmayan diller ile uğraşan pek yoktur sanırım.raised eyebrow


Bu arada ben bu dersi bir şeyler öğrenebilmek için seçmedim, önemli derecede ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum çünkü. Fakat ders programı nedeniyle seçmek zorunda kaldım. Yoksa Bilişim Proje Yönetimi dersini almak istiyordum. Tabii ki Özgür hocamızın uzman olduğu bir konuda öğrencilere destek olması o teknoloji üzerinden kendini geliştirmek isteyenler için çok büyük bir şans. Hatta dışarıda kurslara tonla para dökenleri gördükçe değeri daha da artıyor. Notları etkilemedikten sonra benim için de büyük bir şans.

Let`s make this world a better place to live !

Yazar
clairvoyant


avatar
Antalya
Kayıt: 05.05.2006
29.02.2008-21:20 #39037
Ders programına göre lab dersleri perşembe saat 15.50'de başlıyor. O saatte lab yapabilecek miyiz? Biliyoruz ki normalde saat 16.00'dan sonra bölümde in cin çay demliyor. raised eyebrow

Let`s make this world a better place to live !

Yazar
akrep


avatar
Erzincan
Kayıt: 31.05.2006
02.03.2008-00:42 #39097
Ben başka bir üniversiteyi bitirdim.

bizdede aynı soruları bizde sorduk.

Neden MS veya neden oracle değil gibi.

ama bu sorular anlamsız bence

programlama becerin varsa platform veya VT o kadar önemli değil

adaptasyon en fazla 10 gün derim .

bence okullarda şu google'nin her yıl düzenlediği code yarışmaları veya bilgisayar olimpiyatlarında sorulan sorulardan sorulmalı. Analasan bile çözmek için epeyce düşüneceğin sorular. Mesala Ahmetin 5 lirası var, Mehmetin 10 lira, Aslının kaç parası vardır. Hesabı. :)

Şuan sanal makinemde oracle 11g yüklü, toad ( sqlplus tarzı yardımcı program ) ile erişebiliyorum. örnekler felan çalışıyorum. Sorunda olmuyor. ( tnames.ora ve sqlnet.ora ayarlarını iyi yapmak lazım client te )

Eğer algoritma ve ilişkisel veri tabanı tasarım mantığın varsa sorun olmaz diye düşünüyorum.

Şöfor için araç ve yol önemli değil bence.

Kısa ve yolu olmayan mesafelerde bisiklet, uzun yollarda tır kullanırım. Aracın markasına bakmam.

Bitirdiğim Üniversite: Gazi Bilgisayar Öğretmenliği.

Akrep
Yazar
clairvoyant


avatar
Antalya
Kayıt: 05.05.2006
02.03.2008-02:42 #39108
Web tabanlı çalışmalarda ileride kullanmayı asla düşünmediğim (ya da penguen neslinin tükenmesi durumunda en son çare düşündüğüm) bir teknolojiyi tek dönemlik bir dersten geçmek için öğrenmek zorunda olmak pek hoşuma gitmezdi. Çünkü benim gibi bellirli teknolojilerde ilerlemek isteyenler için bu tür durumlar zaman kaybına neden oluyor. Yoksa ki asp.net ile yapmamız istenen bir işi almamız gibi bir durum değil bu. Öyle bir işi alsam da yapmam, o teknoloji ile ilgilenen bir arkadaşıma devrederim. Ama neyse ki hocalarımızın deyişine göre durum korktuğumuz gibi değilmiş.

Let`s make this world a better place to live !

Del.icio.us
Digg
Facebook
Furl
Google
Blink
Simpy
Spurl
Y! MyWeb