Makaleler
Portal nedir?
Portal nedir?
"Portal", pek çok içeriği bir arada bulunduran internet siteleri için kullanılmaya başlanmıştır. Internet portallerinde canlı haberler, söyleşi odaları, e-posta, alışveriş, çeşitli rehberler ve bunlar gibi bir çok etkinlik yer almaktadır.
Engelli sitelere erişim
Mahkemelerimiz birçok blog sitesine ait subdomainler yerine domainin tamamına bloke koyuyorlar.

Engelli siteler TurkTelekom tarafından NS adresleri değiştirilerek telekoma ait başka bir sunucuya yönlendiriliyorlar. Bunun önüne geçmek için OpenDNS kullanabilirsiniz.

Yapmanız gerek internet bağlantınızın ayarlarından dns lerinizi 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 olarak ayarlamak. OpenDNS spy dağıtan siteleri de engellemektedir. Ayrıca Phishing filtresine sahiptir.

Bağlantı ayarlaınızı nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsanız. https://www.opendns.com/start adresine bakabilirsiniz.
Instant Messaging
Instant Messaging iki ya da daha fazla kişinin bir network üzerinde (örneğin internet) anında (gerçek zamanlı) haberleşmesidir.
'
İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte iletişim şeklimizin değiştiğini inkar edemeyiz.Zamanla email’ler mektubların ve belki de telefon konuşmalarının yerini aldı.Her gün milyonlarca email gönderiliyor ve şu bilinen bir gerçek ki email bilinen en iyi adapte olunmuş iletişim şeklidir. Fakat her şeyin büyük bir hızla değiştiği dünyamızda emailler bazen yavaş kalabiliyor.Emaili gönderdiğiniz kişinin o an online olup olmadığını bilmenin bir yolu yok, aynı zamanda emailinizin kişinin eline geçip geçmediğini de bilemezsiniz.Eğer emailinize karşı bir cevap vermeniz gerekiyorsa yani karşılıklı bir bilgi alışverişi olması lazım ise bu işlemleri email göndererek yapmak çok zahmetli bir iş olabilir.İşte bu gibi sebeblerden dolayı IM(Instant Messaging) bugünkü populerliğini kazandı.
'