Makaleler
ENCARTA
"Site site dolaştım, aradığım arkadaşı bulamadım" diyorsanız, işte size asla yalan söylemeyecek bir arkadaş. Encarta Instant Answer ile MSN’ninize yeni bir arkadaş eklemekle kalmayıp, aynı zamanda bir ülkenin nüfusundan, başkentine, matematik denklemlerinden, dünyanın güneşe olan uzaklığına kadar pek çok bilgiye anında ulaşmasınızı sağlayan bir ansiklopediye de sahip olacaksınız.
Bilişim Terimleri
Active Hyperlink / Aktive Hyperlink
Bir web browserda o an için seçili olan hyperlinktir.Web browserların yeni versiyonları, aktif olan hyperlinki, üzerine gelindiğinde rengini değiştirerek göstermektedir.
KABLOSUZ AĞLAR
Gözler WIMAX'in üzerinde

Dünya çapındaki telekom sağlayıcıları, kablosuz internet erişimini yaygınlaştırmak için Intel’in yeni WiMAX çözümünü denemeye hazırlanıyor.
Intel, üreticilerin ve telekom sağlayıcılarının, tüm dünyada yeni nesil kablosuz geniş bant ağı kurmasına imkan tanıyan ilk WiMAX ürününün hazır olduğunu duyurdu. Ayrıca, dünya çapında farklı servis sağlayıcıları da, yüksek hızlı kablosuz geniş bant teknolojisini tüketicilere ve kurumlara tanıtabilmek için bu yıl sonunda, Intel'in silikon ürünlerine dayanan WiMAX denemeleri yapmayı planlıyor. Intel'in WiMAX ürününe ilişkin duyurusunu takiben, önde gelen ekipman sağlayıcıları da Intel ürünlerine dayalı WiMAX çözümlerini duyurdu.
Yazılım geliştirmeye değişik bir bakış... (mutlaka okuyun)
Programcılıkta sabahlamanın verdiği huzur ve tatmin çok meşhur. Programcılar sabaha kadar çalışma konusunda herkesi şaşırtan derecede istekli ve beceriklidir. Bu gece çalışması boyunca beyin bir "akış" yakalayarak saatlerin su gibi geçtiği bir çalışma ortamı oluşur. Bu çalışma sırasında beyin en derin konsantrasyon düzeylerine erişir ve genellikle zor programlar bu kesintisiz, onlarca saat süren çalışmalarda ortaya çıkar. Beyin bu stilde çalışırken kişilerin mutlu oldukları, mutluluk düzeylerinin arttığı bilimsel çalışmalarla gözlemlenmiştir.
İyi ve kötü sorular
İyi ve kötü sorular

Bu bölümde, örneklerle doğru düzgün soru sorma yöntemlerini açıklamaya çalışacağım. Aynı problem hakkında bir çift soru göreceksiniz: doğru düzgün sorulmuş olan ve aptalca sorulmuş olan.

Örnek 3.1.
Aptalca: Nereden Foonly Flurbamatic hakkında bişeyler bulabilirim?
Bu soru cevap olarak bir "LOİA/STFW (Lanet Olası İnternet'i Ara/Search The Fucking Web)" için adeta yalvarıyor.

Zekice: "Foonly Flurbamatic 2600" hakkında Google'ı denedim , ancak yararlı/kullanılabilir birşeyler bulamadım. Burada, bu aygıt hakkında programlama bilgisi bulabileceğim bir yer bilen var mı?
Bu soruyu soran kişi gerekli aramaları yapmış ve görünen o ki gerçek bir sorun ile karşı karşıya.
Soldat Server Kurulumu
Soldat server kurulumu
Oyle abartılacak bi durum yok. http://www.soldat.pl/down-s.html adresinden soldatserver249.zip indiriyoruz.
Java da depolanan (Storage) veriler nerede durur
Java da depolanan (Storage) veriler nerede duruyor ?
Depo, toplam 6 alandan oluşur
A) Register
B) Stack
C) Heap
D) Statik Alan
E) RAM Bellek
F) Non-RAM Bellek


1 ) Streamed Objects
2 ) persistent Objects
Dünya ile Rekabet Edecek Zehir Gibi Bir Bilgisayar Şirketi Kurmak
Dünya ile Rekabet Edecek Zehir Gibi Bir Bilgisayar Şirketi Kurmak
30 yıl maaşla çalışıp didinmek yerine zehir gibi bir bilgisayar şirketi kurup birkaç yıl geceli gündüzlü çalışıp çok zengin olmak... Herkese parmak ısırtacak çözümler sunmak... Rakipleri çatlatmak... İyi güzel ama nereden başlanır, nasıl başlanır? Ne gibi tehlikeler, tuzaklar vardır? Herkes o tür bir bilgisayar şirketi kurabilir mi? Bu işlere kaç yaşında başlanır? Şirketinize nasıl "hacker" seçersiniz? Peki ya parayı nereden bulacaksınız? Kısa sürede gelir elde etmeye nasıl başlarsınız? 100.000$ yeter mi? Ne kadar süreliğine? Geliştirdiği Viaweb'i birkaç yıl sonra Yahoo'ya 40.000.000$'a satan usta bir "hacker"ın deneyimlerini merak ediyor musunuz? O halde buyrun:
'Neyi sevdiğinizi mutlaka bulmak zorundasınız' Steve Jobs
Aşağıda sizinle paylaşmak istediğim yazı Apple ve Pixar ın ceo su Steve Jobsun Stanford Üniversitesinin mezuniyetinde yaptığı konuşmanın tarafımdan çevirisidir. Parantezler arasında çevirinin anlaşılması için kısa notlar ekledim. Cümle düşüklükleri ve imla hataları olabilir bunlar için şimdiden özür dilerim.
Kaynak: http://news-service.stanford.edu/news/2005/june15/jobs-061505.html
Programlamanın Taosu
Psikopata bağlamış bir programcı ve bilinç altı.
Biraz uzun ama gerçekten mükemmel. Mutlaka okunması gereken bir makale
okumayan programcı olamaz ona göre.


Programlamanın Taosu
1. Kitap - Sessiz Boşluk

Ve şöyle dedi usta programcı: "Sadece TCP/IP kullanarak uzaktaki makinanın işletim sistemini anlayabildiğinde tapınaktan ayrılmanın zamanı gelmiş demektir."
Rkhunter ile serverinizin güvenlik açiklarini kontrol edin
Rkhunter ile serverinizin güvenlik açiklarini kontrol edin
'
Simdi yapacagimiz yani kuracagimiz program trojen,rootkit,bindshell yada belli basli güvenlik açiklarini bulup size bildirir
'Linux nedir
Linux nedir?
'

'
Linux, serbestçe dağıtılabilen, çokgörevli, çok kullanıcılı UNIX işletim sistemi türevidir. Linux, İnternet üzerinde ilgili ve meraklı birçok kişi tarafından ortak olarak geliştirilmekte olan ve başta IBM-PC uyumlu kişisel bilgisayarlar olmak üzere birçok platformda çalışabilen ve herhangi bir maliyeti olmayan bir işletim sistemidir.
Intel f00f Pentium Bug
Bu bug tanımlanamayan bir yöntem ile Intel Pentium CPU ları çökertir.
'JSF ve Olay Yakalayıcılar (EventListener)
kaynak:http://www.fazlamesai.net/index.php?a=article&sid=3569
Bir süredir JSF olay yakalayıcılar (event listeners) ile ilgili aklıma takılan bir soru vardı. JSF gibi tamamen sunucu taraflı olduğu idda edilen bir teknolojide olay yakalama işlemi nasıl gerçekleşiyordu? Bu durum kullanıcı tarafın da javascript kullanımı gerektirir miydi? Eğer gerektiriyorsa o zaman nerde kaldı tamamen sunucu taraflı uygulama geliştirme konsepti?

Sonuç olarak bu soruya j2ee-tr listesinde Bora Güngören'in verdiği yanıtları derleyerek kısa bir bilgi notu oluşturdum. Faydalı olması dileğiyle...
  1 2 3